Juhtumikorraldaja roll laste ja perede toetamisel
Möödunud aasta 1. septembrist töötavad Ida-Harjumaa kuues omavalitsuses – Raasiku, Anija, Kuusalu, Jõelähtme ja Kose vallas, Loksa linnas – juhtumikorraldajad, kes aitavad raskustesse sattunud lastel-noortel ja nende vanematel abi saamist korraldada.
Juhtumikorraldajad on kaasatud ühisprojekti „Ida-Harju piirkonna koostöömudeli loomine integreeritud teenuste pakkumiseks varajase koolist väljalangevuse ennetamiseks ja sekkumiseks" raames. Lühemalt tugiteenuste arendamise ehk TUKi projekti eesmärk on välja töötada koostöömudelid piirkonna lastele ja noortele tugiteenuste ühtsemaks ja tõhusamaks pakkumiseks. Sihtgrupp on kuni 18-aastased käitumis- ja emotsionaalsete häiretega või ajutiste õpiraskustega, terviseprobleemidega ja puudega ning sotsiaalmajanduslike, kultuuriliste või keeleliste faktorite tõttu ebasoodsas olukorras lapsed ja noored.
Koolist väljalangevuse ärahoidmine on süsteemse, järjepideva ja pikaajalise töö tulemus
Koolist väljalangevuse riskitegurid võivad olla näiteks pere sotsiaal-majanduslik olukord, kodune keel, lapse kontakt õpetajatega, üleminek lasteaiast kooli või ühest kooliastmest teise. Probleemi ennetamise peamine abinõu on lapse toevajaduse varane märkamine ning talle asjakohaste tugiteenuste pakkumine.
Käesoleva õppeaasta alguses hakati koostöömudeleid katsetama tugispetsialistide kaasamise, varajase märkamise ja ennetamise ning juhtumikorralduse osas Ida-Harju kuues omavalitsuses. Juhtumikorraldaja ei paku tugiteenuseid, kuid aitab peret vajalike teenusteni jõudmisel.
Jõelähtme valla juhtumikorraldaja on Carmen Ridalaan,
kes töötab igapäevaselt Jõelähtme vallavalitsuses sotsiaaltööspetsialistina. Carmen on õppinud sotsiaaltööd ning jätkab ka sel aastal sotsiaaltööõpinguid magistriõppes. Sotsiaaltööspetsialistina tegeleb Carmen peamiselt üldhooldusteenusel viibivate inimestega, erivajadustega inimestega ning võrgustikutöö koordineerimisega. Kui haridusasutuse toemeetmetest enam ei piisa, siis kaasatakse juhtumikorraldaja.
TUKI projekti raames on Jõelähtme valla sihtrühmaks 5-8 aastased lapsed. Siiani on juhtumikorraldaja tegelenud umbes 30 perekonnaga, kellel on nimetatud vanusegrupis lapsed. Suur osa peresid tulevad väga hästi koostööle ning mõistavad, et eesmärgiks on alati lapse toetamine.
Juhtumikorraldajani jõuavad lapsed/pered läbi haridusasutuse. Igas haridusasutuses on määratud TUKi projekti raames koordinaator, kes aitab korraldada lapsele ja perele vajaliku toe koostöös juhtumikorraldajaga.
Töö lapse ja perega on juhtumipõhine, suheldakse haridusasutusega, kohtutakse peredega ning perega kohtudes pannakse üheskoos paika tegevuskava. Kõik rakendatavad meetmed lepitakse kokku koostöös võrgustikuga ja meetmete tõhusust hinnatakse vahehindamiste käigus. Aidatakse suunata peresid näiteks Rajaleidjasse hindamisele, eriarsti vastuvõtule, vaadatakse koos üle tugiteenuste vajadused ning ollakse abiks puude taotlemisel lapsele.
Piloteerimisperiood on näidanud, et juhtumikorraldaja ametikoha olemasolu on muutnud laste ja perede toetamise protsessi kiiremaks ja efektiivsemaks. Projektis osalenud lapsevanemate tagasiside on olnud positiivne, kuna koostöös võrgustikuga on lahenduste leidmine tulemuslikum.
Artikkel on osaliselt refereeritud Sõnumitoojast: „Omavalitsuste ühisprojekti laste-noorte juhtumikorraldajad" ning ilmus ka märtsikuu Jõelähtme vallalehes.
Foto autor: Laura Ruul.