Julgeolekuolukord Euroopas

10.05.23

Rünnates Ukrainat, on rünnatud kogu Euroopa stabiilsust ja demokraatlikku maailmakorda. Otsest sõjalist ohtu praegu Eestile ei ole, aga ka Jõelähtme vallavalitsus on alustatud tegevustega suurendamaks valmisolekut võimalikuks kriisiolukorraks ja vajadusel kiireks reageerimiseks. Seda nii sõjapõgenike aitamiseks, kes peavad agressiooni tõttu jätma oma kodumaa, kui ka tagamaks elutähtsate teenuste jätkumist.
Lisaks esemeannetuste kogumisele, kaardistatakse ja seatakse valmis kommunaalkortereid, olemaks valmis majutama võimalikke sõjapõgenikke. Selgitamisel on ka vallas asuvate haridusasutuste erinevate haridusastmete valmisolekut võtmaks vastu uusi õpilasi, et peresid igal võimalikul moel toetada.

  Kui soovid aidata Jõelähtme valda jõudvaid sõjapõgenikke, siis palun jaga vallavalitsusega infot, mil moel saad aidata. Oma abi saad pakkuda siin vormil.

 

Pakkuda võib nii majutusvõimalust, töökohta. Võib ka pakkuda end tugiisikuks või vabatahtlikuks.
Esemeannetusi kogume endiselt ainult vajaduspõhiselt. See tähendab, et kui saame teada, millest siia jõudnud ukrainlastel puudus on, teeme valla infokanalites vastava üleskutse.
Täname ühtlasi südamest kõiki, kes on juba oma abikäe ühel või teisel moel ulatanud – see on hindamatu väärtusega!

 

Kuidas saame abistada saabuvaid ukrainlaseid ?
Kui Sulle teadaolevalt on saabumas Ukrainast sõjapõgenik, suuna ta esmalt sõjapõgenike vastuvõtukeskusesse, kus pakutakse esmast abi ja nõustamist ning teavet edasiste abivõimaluste kohta.

Saabunud inimese registreerimine ja esmane abivajaduse kaardistamine PPA poolt, see on vajalik erinevate riiklike teenuste ja tugiteenuste saamiseks: ajutise kaitse, tähtajalise elamisloa ja elamisloa kaardi saamiseks. Tänu ajutisele kaitsele (ehk aastane elamisluba) saavad põgenikud alates 9. märtsist taodelda Eestis elamisluba ühe päevaga. Loe rohkem Kriis.ee

Terviseameti kodulehel on Ukraina sõjapõgenike tervishoiuteenuseid puudutav info. Elamisloa saamise järel saavad nad ravikindlustust taotleda Eesti inimestega võrdsetel alustel: https://kriis.ee/julgeolekuolukord-euroopas/info-ukraina-sojapogenikele/eestis-viibimine  

Haigekassa kodulehel on informatsioon sõjapõgenikele, sh interaktiivne kaart erinevate tervisemurede puhul ka esmane tervisekontroll (mis tuleks läbida esimese nädala jooksul Eestisse saabumisel) https://www.haigekassa.ee/ukraina-sojapogenikele.

Selleks, et Ukraina sõjapõgenikega kaasas olevate lemmikloomade Eestis viibimine oleks korrektselt vormistatud ja nende heaolu tagatud, palume täita vastava vormi PTA (Põllumajandus- ja Toiduameti) kodulehel. Loomade registreerimine on oluline maandamaks võimalikku nakkushaiguste, sh Ukrainas leviva marutaudi sissetoomise riski.

Mida saame ise teha Ukraina ja ukrainlaste abistamiseks?

Kui Sa saad pakkuda elukohta, registreeri: https://www.pagulasabi.ee/paku-abi

Ootame tööpakkumisi ka headelt Jõelähtme valla ettevõtjatelt, kes oleksid nõus oma kollektiivi tööle võtma just varjupaigataotlejaid või pagulasi. Kui Sul on soov Ukrainast saabujatele tööd pakkuda, siis palume registreeruda Töötukassa vormi kaudu.

 Kui Sa pakud elu- või töökohta, teavita kindlasti ka Jõelähtme valda, et oleksime valmis vajadusel erinevaid teenuseid ka omalt poolt sõjapõgenikele pakkuma. Kirjuta ukraina@joelahtme.ee või täida abi pakkumise vorm.

Annetusvõimalused:
Annetusi saab teha https://www.ukrainaheaks.ee/ või läbi Kaitseliidu, kes laekunud raha eest soetavad Ukraina jaoks meditsiinivarustust ja vajadusel kaitseotstarbelist varustust.

Pangaülekanne KAITSELIIT, SEB Pank, a/a: EE461010022002422007, selgitus: UKRAINA, viitenumber: 62020100012 (kohustuslik)

Annetada saab ka Toidupangale. Toidupank jagab Ukraina sõjapõgenikele iga päev umbes 250 toidupakki ja kogused kasvavad. Et kasvavate kogustega toime tulla, on annetajate abi väga oluline! Lisainfo: https://www.toidupank.ee/ukraina

 Abi saad pakkuda ka vabatahtlikuna vastuvõtukeskuses või Pagulasabis.

Olulisemad telefoninumbrid Ukrainaga seotud küsimustes:

  • häirekeskuse riigiinfo telefon 1247
  • konsulaarabi küsimused Ukrainas viibivatele Eesti kodanikele +372 53 019 999
  • migratsiooniküsimused migrationadvice@politsei.ee või tel 61 23 500 E-R k 9.00-15.00
  • emotsionaalne tugiteenus 116 006
  • Ukraina Kultuurikeskus 56 502 572

 

Kuidas võimalikuks kriisiks valmis olla?
Elanikkonnakaitse peamine ülesanne on luua inimestele võimalused nende endi hakkamasaamise suurendamiseks ükskõik millistes kriisiolukordades ja arendada elanikkonna kaitsmiseks ohtudele vastavaid ühiskondlikke kaitsemeetmeid, mis vähendavad kriisidega kaasnevaid mõjusid inimestele.

Jõelähtme vallas on 2019. aastal ellu kutsutud MTÜ Jõelähtme Elanikkonnakaitse Selts, kes tegelevad elanikele suunatud koolituste ja ennetustegevusega. Seltsil on ka omanimeline FB grupp.

Kriisiabi käitumisjuhised on Siseministeeriumi ja Päästeameti praktilised nõuanded inimestele, kuidas erinevateks kriisideks valmistuda ja neis käituda. Olukorras, kus riiklik abi või elutähtsad teenused ei pruugi jõuda inimesteni isegi kuni nädal jooksul, on soovitatav selleks valmistuda.

Juhiseid ja näpunäiteid sellest, kuidas kriisi korral toimida leiab veebilehel www.kriis.ee . Veebilehelt www.olevalmis.ee  ning samanimelisest mobiilirakendusest.

Elanikkonnakaitsest ja kriisiks valmistumiseks kuula ka Vikerraadio saadet: "Elanikkonnakaitse muutunud julgeolekuolukorras"

Vaata ka: Jõelähtme Vallavolikogu elanikkonnakaitse komisjoni koosseis

Kriisireguleerimise teema ja sellega seotud õigusaktidega on võimalik tutvuda siseministeeriumi kodulehel.

Jõelähtme vallas koordineerib kriisireguleerimist Jõelähtme valla kriisikomisjon.

« Tagasi

13. aprillil toimub elanikkonnakaitse teemaõhtu

Juba 13. aprillil kell 18.00 toimub elanikkonnakaitse teemaõhtu Kostivere Kultuurimõisas.

Teadmistes on jõud – kui teame, kuidas iseseisvalt ja kogukonnas võimaliku kriisi puhul hakkama saada, oleme enesekindlamad.
Koostöös Jõelähtme Elanikkonnakaitse Seltsiga toimuvad 13. aprillil Kostivere Kultuurimõisas ja 19. aprillil Loo kooli aatriumis elanikkonnakaitse teemaõhtud.
„Tahan olla kaasatud!" eesmärgiks on anda teadmiseid inimese enda võimekusest panustamaks üleüldisesse elanikkonnakaitsesse ja ülevaade kohalikust turvavõrgustikust.

Kava:

Sissejuhatus ja vallavanema tervitus

Naiskodukaitse Harju ringkonna esinaine Elbe Lumiste räägib esmateadmistest võimalikuks kriisiks valmisolekust ning tutvustab äppi „Ole valmis!"

Kaitseliit, Harju Malev – võimalik näha ja tutvuda kaitseliitlaste varustusega

PPA – piirkonnapolitseinik Kersti Kald tutvustab abipolitseinikuks saamise nõudeid ja räägib ka vastavast koolitusest

Päästeamet – kuidas saada vabatahtlikuks päästjaks?

Jõelähtme Elanikkonnakaitse Selts – Riina Vahisalu jagab elanikkonnakaitse teemalist materjali, näidised varudest, arutame planeerimise ja võimekuse tekitamise üle.

Oodatud on kõik huvilised – pakutakse kohvi, teed ja suupisteid.

 

Elanikkonnakaitse teemalist vaatamist oli eelmisel nädalal ka teleris:

Kanal2 „Naised sõjas" https://kanal2.postimees.ee/pluss/video/?id=340356             

ETV „Esimene stuudio", saates Päästeameti peadirektor Kuno Tammearu  https://etv.err.ee/1608534262/esimene-stuudio          

ETV „UV faktor" https://www.tv3.ee/.../avandi-mida-rohkem-inimesi-teab.../

 

Ootame Sind ja Sinu küsimusi - ole hea ja anna kindlasti tagasisidet, et saaksime just Sulle olulist infot kajastada.