20.09.22

Jõelähtme valla muuseumid

Rebala keskus-muuseum

Aadress: Jõelähtme küla 

Avatud suvehooajal (maist-oktoobrini):                      

  • Kolmapäeval kell 10-17
  • Neljapäeval   kell 10-17
  • Reedel          kell 10-17
  • Laupäeval     kell 10-17
  • Pühapäeval   kell 10-17                                                       

Esmaspäeval ja teisipäeval on keskus-muuseum suletud!     

Talvehooajal on keskus-muuseum avatud eelneva kokkuleppe alusel!

Palume kokku leppida külastusaeg allpool olevatel kontaktidel.                        

Telefon+372 53 409 479

Rebala muinsuskaitseala paikneb Tallinnast Narva poole viiva maantee kõrval, Tallinnast ca 4 km kaugusel (sõidu aeg 20 minutit).

Lisaks ainulaadsetele vanimatele teadaolevatele kivikalmetele Eestis, on uudistamist ka Rebala keskus-muuseumis, kus saab näha mõndagi põnevat Rebala piirkonnast ja muinasajast. 

Muuseumis on väljapanek kohalikust elust, arheoloogialeidudest ja saab aimu ka muistsest matusekultuurist. Rebala muinsuskaitseala infot ning kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi näeb siit .

 

Rebala kaitseala hõlmab palju suuremat ala kui vaid Rebala keskus-muuseumi ümbrust. Kaitseala piiridesse jäävad nii muinsuskaitseala kui suured loodusväärtusega alad mõlemal pool Peterburi maanteed. Rebala ala hõlmab hulka Jõelähtme valla külasid kuni mereäärse rannikuni. 

Allikas: Maa-ameti kaart.

Rebala muinsuskaitseala kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi saab vaadata Maa-ameti kaardilt.

 

 

Kunsti- ja käsitöökeskus Ajaveski

Aadress: Loo küla, Veski talu

NB! Veskit saab külastada etteteatamisel!

Palume külastus kokku leppida allpool olevatel kontaktidel.

Telefon: 52 01 189

E-postmargit.partel@gmail.com  

Ajaveski on alates 2014. aasta suvest avatud veskihoone teelistele ja kõigile külalistele, kes tunnevad huvi Eesti kultuuri, ajaloo, käsitöö ja looduse vastu. 19. sajandist pärit Hollandi tüüpi Kostivere mõisale kuulunud endine tuuleveski on saanud uue hingamise ja moodsa ehituslahenduse.

Ajaveski on omapärase arhitektuuriga vaatamisväärsus ja tegevuspaik Loo külas. Mitmel korrusel on ruumid, milles võimalik korraldada väiksematele gruppidele töötube, näitusi, lisaks on hoones panoraamvaadet võimaldav osa maastikuvaatluseks ja väike käsitöö väljapanek koos kaasaostmise võimalusega.

Veski asub eramaal, seda saab külastada etteteatamisel.

 

 

Rootsi-Kallavere külamuuseum

Aadress: Kallavere küla, Käspre talu.

NB! Muuseum on avatud eelneva kokkuleppe alusel!

Palume kokku leppida külastusaeg allpool olevatel kontaktidel.

Kontakt: 50 77 685 (Priit) ja 51 38 160 (Kersti),

E-postmuseum@rkk.ee 

Muuseum kuulub üsna orgaaniliselt Rootsi-Kallavere rahva ellu, meenutab meie juuri ning laiendab külaliste silmaringi eestiaegse taluelu osas. Oma põlispuude ja paekiviaedadega on vaatamisväärsuseks kogu Rootsi-Kallavere küla, mida on kirjalikes allikates esmakordselt nimetatud juba 1241. aastal.

Muuseumi püsinäitusel saab näha piirkonnas kasutusel olnud tarbeesemeid ja tööriistu, käsitööd ja rõivaid, raamatuid ja ajakirju. Eriti väärtuslikud on esemed, mis aitavad luua pilti elust samas külas enne Teist maailmasõda.

Kevadel 2011 avati muuseumi laiendus Mihkli talu vanas laudas. Seal asub kangatuba ning väljapanek kalanduse ja merenduse teemadel. Kangatoas saab talvel vaipu ja kangaid kududa, esimese talvega kooti üle 60-ne kaltsuvaiba.

 

Jõelähtme kihelkonna Rootsi aegsed mõisad on kantud kaardile - saab vaadata siit (Koostaja MTÜ Rebala Kultuuriruum, Tiia Välk)

Rebala muinsuskaitseala kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi vaata Maa-ameti kaardilt .