« Tagasi

Kuidas läks Jõelähtme inimestel tantsupidudel?

Tantsijate tagasisidet analüüsib Mirjam Sirkas

Rahvatantsijad lõpetasid oma hooaja osaledes üleriigilistel tantsijate pidudel: III naiste tantsupidu „PereLugu" toimus 12. juunil Jõgeval ja meeste tantsupidu „4 Venda" toimus 2.–3. juulini Rakveres. Jõelähtme vald oli nendel pidudel uhkelt esindatud nii tantsijate kui ka lavastusgrupiga.

 

Naiste tantsupeol osales kindla sammu ja emotsiooniga N3 liigis naisrahvatantsurühm Loolill Erika Põlendiku juhendamisel. Erika, kellel oli peol kokku kolm rühma, oli samuti peo lavastusgrupis segarühmade liigiassistendi rollis. N4 liigis tantsisid Jõelähtme segarühmade Muhedad ja noorte naiste koondrühm Jõelähtme naised, juhendajaks Mirjam Sirkas. Neidude liigis tantsisid Jõelähtme neiud, mis on Loo ja Kostivere kooli neidude ühine rühm Mirjami juhendamisel.

 

Kogenud tantsupeolised juba teadsid oodata pikki päevi prooviväljakutel ja oskasid olla tänulikud päikselise ilma eest. Aga see tunne – olla osa ühest suurest ilusast etendusest, üllatas taas. Esimest korda sellisel tantsupeol osalenud neiud ja naised võivad kinnitada, et kodus telekat vaadates ei saa pooltki seda kogemust, mis neil kohapeal pisara silma tõi. Ka keerukam treeningperiood ja rühmakaaslaste väga mitmesugune tantsutase sai sõbralikult lahendatud. Kusjuures emotsioon viimasel etendusel oli võimas, mistõttu ka kõige keerulisem tants sai tantsitud sajaprotsendilise energiaga. Neidudele oli eriti põnev saada sõpru teistest rühmadest ja kuulda, et „rahvatants on ok" tegelikult igal pool!

 

Meeste tantsupeol oli meie vald esindatud E ehk eriprojektirühmaga Jõelähtme mehed Kaia Kärneri juhendamisel ja Mirjam Sirkase eestvedamisel. Mehi ikka andis sellesse rühma otsida! Kuid need, kes lõpuks tulid ja osalesid, jäid väga rahule. Eriti positiivselt olid üllatunud uued, eelneva tantsukogemuseta mehed. Tantsutrennis sai jätta argipäevamured maha ja mõtteid natuke klaarimaks. Peale selle olevat rühmas tantsimine mõneti tõhusam kui üksik- või jõusaali kardiotrenn.

 

Rakvere kostitas mehi kuumalainega, mistõttu prooviväljakutel tehti tööd võimalikult vähe. Kasutamata energia kulutamiseks ei olnud kahjuks korraldatud õhtust ühist olemist, nagu oli näiteks eelmisel meestepeol või nüüdsel naistepeol. Kuid mehed ei jäänud hätta ning terve linn oli ju „tuttavaid" tantsijaid täis. Sõbralikku lõõpimist kohtas igal pool, päeval tantsuplatsil või õhtul linna peal, omade ja ka võõraste vahel. Meie meestel oli muidugi eriti kodune tunne, kui peastaadioni puldist kostusid tuttavad hääled. Meeste tantsupeo lavastusgrupis oli erirühmade liigijuht Märt Agu, D-rühmade liigijuht Erika Põlendik ning B-rühmade liigijuht Kadri Tiis ja tema assistent Karin Soosalu – kõik Jõelähtme inimesed.

 

Tantsupidudega on ikka nii, et ükskõik, kes sa iga päev ka ei oleks, nii tantsurühmas kui ka tantsupeo väljakul on sul oma kindel koht ja roll. Seda rolli täidad vaid korraks, kuid pärast on tükk aega kuidagi parem olla. Nii mõnelegi tantsijale oli äsja toimunud pidu ja eelnev treeningperiood vajalik vaheldus igapäevaelule, vaimsele ja füüsilisele tervisele. Vähemalt sama tähtis on kogemus, et peastaadionil – nähes korraga 4000 naist või 2000 meest, kinnitub taaskord arusaam, kui oluline on meie kultuur, rahvarõivas, rahvatants ja ühine tegemine.

 

Meie rahvatantsijad ootavad juba väga sügist ning uut hooaega. Neiud soovivad minna XIII noorte tantsupeole, kuid täisrühma jaoks oleks vaja veel mõnda 9.12. klassi neidu. Täiskasvanute rühmad Loolill, Jõelähtme Muhedad ja Noored ootavad uusi liitujaid nii üksi kui ka koos kaaslasega, kuna suurema rühmaga on veel toredam tegutseda. Soovime leida igale liitujale sobiva tantsurühma. Sest aja lugu elab siin ja meie asi on seda hoida.