« Tagasi

Maailmakoristuspäev toimub 17. septembril

„Vabandage, Teil kukkus midagi…"
Maailmakoristuspäev 2022

Maailmakoristuspäev on 2019. aastast saadik pööranud koristuspäeva käigus tähelepanu meid ümbritsevale väikeprügile ning looduses leiduvatele konidele. Tol aastal kogusid üle 28 000 eestlase kokku enam kui miljon koni. Tunamullu juba pool miljonit rohkem.

Statistika näitab, kuivõrd palju vedeleb looduses ja linnaruumis konisid - igal aastal jõuab Eestis loodusesse pea 80 tonni sigaretifiltreid.

Maailma kõige suuremaks prügiprobleemiks pole enam ammu plastkõrred, vaid hoopis tselluloosatsetaatkiududest sigaretifiltrid, mis ei lagune bioloogiliselt. Umbes kuuest triljonist igal aastal suitsetatud sigaretist jõuab 4,5 triljonit sigaretifiltrit loodusesse.

Vette jõudes võivad suitsukonis sisalduvad mürkained seal püsida kuni 10 aastat. Ühtlasi võib üks koni mürgitada kuni 1000 liitrit vett ja sellest leostuvad mürgised ained olla kaladele surmavad. Tasub arvesse võtta, et linnud ja kalad on valimatud sööjad, oskamata konil ja toidul vahet teha…

Maailmakoristuspäev toimub tänavu 17. septembril. Osalema on oodatud kõik: koolid, lasteaiad, ettevõtted ja töökollektiivid, sõpruskonnad, pered, seltsid ja rühmitused ning üksikkoristajad.
Sel aastal pööratakse aktsioonide käigus erilist tähelepanu Läänemere-äärsetele randadele ja teistele veekogudele. Sestap kutsutakse osalejaid üles korraldama talguid kodurandades ja veekogude äärtes ning neid ümbritsevates metsades. Ent prügi, eelkõige suitsukonisid, leidub kõikjal: nii soovitame talguid võtta ette ka linnaruumis.

Viienda maailmakoristuspäeva puhul on valminud kolm sketši, mille stsenaariumite autor on maailmakoristuspäeva kauaaegne patroon muusik ja režissöör Andres Kõpper ehk NOËP.

Maailmakoristuspäeva sketšid:

 

Ago Anderson

https://www.youtube.com/watch?v=mO3Nx-sN7gY

 

Merle Talvik ja Genka

https://www.youtube.com/watch?v=_udTWJprjjA

 

Märt Avandi

https://www.youtube.com/watch?v=o4tdUMXaCa4