« Tagasi

Ida-Harju kuue omavalitsuse ühisprojekt

Ida-Harju piirkonna 6 omavalitsust - Jõelähtme, Raasiku, Anija, Kuusalu, Kose vald ja Loksa linn - osalevad ühisprojektis „Ida-Harju piirkonna koostöömudeli loomine integreeritud teenuste pakkumiseks varajase koolist väljalangevuse ennetamiseks ja sekkumiseks" ning teevad pea 2 aastat tihedat koostööd. Projektijuht Liisa Mäemets on kogu projekti perioodi toetavaks ja ühendavaks lüliks kõikide osapoolte vahel.

Avapauk anti 21. septembril Anija mõisa aidas projekti avaüritusega
Avaüritusel osalesid kõikidest omavalitsustest ja haridusasutustest valdkondade spetsialistid, sealhulgas tugispetsialistid. Pika ja keerulise nimega projektile mõeldi ühiselt välja lühem nimi TUKI, mis tähendab tugiteenuste arendamist Ida-Harju piirkonnas. Projekti eesmärk on suurendada Ida-Harju omavalitsuste suutlikkust pakkuda ebasoodsas olukorras lastele ja noortele tugiteenuseid. Juhtpartner on Raasiku vald, kelle esitatud projektile eraldas Riigi Tugiteenuste Keskus 244 000 eurot Euroopa majanduspiirkonna toetust.

Peredega tegelevad lisaks lasteaedade ja koolide tugispetsialistidele omavalitsuste lastekaitse- ja sotsiaaltöötajad, rehabilitatsioonimeeskonnad, politsei- ja tervishoiusüsteemid. Koolist väljalangenute arv ei ole suur, kuid kasvanud on nende noorte arv, kellel on risk haridustee varajasele katkemisele. Koolides on palju lapsi, kes erinevatel põhjustel (nt kiusamine, õpiraskused, terviseseisund, kodune olukord) võivad koolikohustuse täitmisega raskustesse sattuda.   

Fookuses on probleemide ennetamine
Projekti sihtgrupp on kuni 18-aastased lapsed ja noored. Nende hulgas on käitumis- ja emotsionaalsete häiretega või ajutiste õpiraskustega, terviseprobleemidega ja puudega ning sotsiaalmajanduslike, kultuuriliste või keeleliste faktorite tõttu ebasoodsas olukorras lapsed.

Soov on rohkem pöörata tähelepanu ennetustööle ja võtta fookusesse nende koolist väljalangemise riskiga tegelemine – aktiveerida õpihimu ja motivatsiooni, kaasatust õppetöösse. Meie projekti mõistes tähendavad integreeritud tugiteenused eelkõige haridus-, sotsiaal- ja tervishoiuvaldkondade suuremat lõimimist lapse toetamiseks.

Projekti esimeses etapis, mis kestab järgmise aasta jaanuari lõpuni, selgitatakse välja ja analüüsitakse koolist varajast väljalangemist soodustavaid tegureid ning piirkonna omavalitsuste praegust võimekust nende probleemidega tegelemiseks. Teises etapis, mis kestab kuni järgmise kevadeni, hakatakse välja töötama integreeritud tugiteenuste koostöömudelit ning järgmise õppeaasta alguses hakatakse seda Ida-Harju omavalitsustes katsetama, et 2024. aasta veebruaris-märtsis teha katsetuste põhjal koostöömudelisse täiendusi-parandusi. Projekt lõpeb aprillis 2024.

Igas osalevas omavalitsuses on moodustatud laste ja noortega töötavatest spetsialistidest võrgustik, kellel on kaalukas roll valdkondade ülese koostöömudeli loomisel. Raasiku vallas on võrgustiku juhiks Juta Asuja, Anija vallas haridus- ja kultuurijuht Tiina Silem, Kuusalu vallas juhtiv haridusspetsialist Anu Kirsman, Loksa linnas lastekaitse- ja sotsiaalnõunik Õnne Arba, Kose vallas abivallavanem Kadri Tiis ja Jõelähtme vallas haridus-, kultuuri- ja sotsiaalosakonna juhataja Carmen Viherpuu. Lisaks omavalitsustele on projekti koostööpartneriteks Kehra Tervisekeskus, OÜ Koolitervishoid, Kiusamisvaba Kool ning nõustamis- ja koolituskeskus Papaver Teenused.

Projekti avaüritus 21. septembril Anija mõisa aidas.
Autor Carmen Viherpuu