Matkarajad
Avastusrajad Jõelähtme vallas
Iseseisvaid avastamisvõimalusi on mitmeid, aga erinevate rakenduste põhised matkamängud aitavad muuta teekonda mängulisemaks ning turvalisemaks. Need aitavad planeerida teekonda, leida vaatamisväärsuseid kui ka vajadusel navigeerida iseenda asukohta.
- NaviCup rakenduse põhised orienteerumismäng „(Taas)avasta Jõelähtme!", kultuuri- ja ajalooliste vahepeatustega Palverännutee ning matka- ja terviseradade võrgustiku , rattasõiduteekondadega "Jõelähtme, Rae ja Viimsi sportlik vaba aeg".
- Jõelähtme valla atesteeritud giid ja 2022.a. Elsa Rikandi kultuuripreemia laureaat Kersti Lepik on loonud tasuta kasutamiseks Loo aleviku põhise LoQuiz keskkonnas matkamängu. Ka RMK nutimängud looduses on LoQUiz rakendusest leitavad.
- Neeme kooli poolt on loodud hariduslikud avastusrajad, mis on kantud kaardile avastusrada.ee
- Piirideülene metsa matkarada ehk Baltic Trails, mis kulgeb Eestis, Lätis, Leedus ning Jõelähtme vallas saab rajal seigelda 47. (Kaberneeme-Jõelähtme) ja 48. päeval (Jõelähtme-Muuga).
- Geopeitus pakub võimalust veeta rohkem aega looduses, avastada uusi huvitavaid paiku ja rahvusparkide loodusväärtusi ning saada osa kohalikust kultuuripärandist põnevate lugude kaudu.
Foto: Maardu lõunakarjääri matk Kersti Lepikuga. Autor: Laura Ruul.
Avastusrajad Jõelähtme vallas
Iseseisvaks avastamiseks NaviCup rakenduse põhine orienteerumismäng "Avasta Jõelähtme". 2024. aastal ulatas liikumisaasta teatepulga kultuuririkkuse aastale ning sel puhul kutsume kõiki Jõelähtme valla elanikke ja sõpru avastama Jõelähtme rikkalikku ajaloo- ja kultuuripärandit läbi orienteerumismängu. Mäng algas Jõelähtme valla 133. sünnipäeval, 19. jaanuaril ja kestab kuni 29. septembrini, et avastamisrõõmu oleks erinevatel aastaaegadel. Loe pikemalt ja alusta mängimist SIIN.
Kultuuri- ja ajalooliste vahepeatustega palverännutee
Palverännutee kulgeb diagonaalis läbi Eesti. Pirita kloostrist Vana-Vastseliina kabelini, mille imet-tegev rist oli palverändurite sihtpunktiks juba keskajal. Algselt Jõelähtme kihelkonda kuulunud Piritale nime andnud Püha Birgitta tegi rohkesti palverännakuid. Loe pikemalt SIIT.
Jõelähtme on Pirita poolt esimene kihelkond, pikima rajaulatusega ning rohkete vaatamis- ja teadmisväärsustega. Rebala muistised, Saha kabel ja Jõelähtme kirik on ilmselt igale kihelkonna elanikule teada-tuntud. Sarnased unustatud või laiemalt avastamata, kohaliku või suurema tähtsusega pärlid väärivad enam esiletõstmist. (Taas)avastada aitab NaviCup rakendus.
Avasta Loo alevikku äpi-põhise matkamängu abil
- Lae mobiiltelefoni „Loquiz" nimeline tasuta rakendus.*
- Logi sisse pildil oleva QR koodiga või kasutajanimega Loo2023 (parool: 2023).
- Katseta, kas leiad üles kõik punktid ning pane oma teadmised proovile!
* Mängus osalemiseks luba rakendusel kasutada enda asukoha määramist, telefoni kaamera kasutamist ja albumi juurdepääsu.
Avasta Neeme avastusradasid nutiseadme abil
Jõelähtme vallas Neeme kooli poolt loodud kokku 72 avastusrada on mõeldud kasutamiseks nii kooliealistele lastele kui ka lastega peredele.
Kõik avastusrajad on kantud kaardile avastusrada.ee.
Valida saab kategooriate alt:
- keskkonnaharidus,
- kooliharidus,
- vaba aeg.
Neeme kooli poolt loodud avastusradu loeteluna näeb siit.
Raja valimiseks tuleb vajutada kaardil olevatele punktidele või valida menüüs sobiv piirkond jne.
Miinimumnõuded raja läbimiseks: vajalik on kasutada Android 4.4 või Windows Phone 8.1 telefoni, (operatsiooni süsteemi iOS, vers. 8). Ning olemas peaks olema vähemalt 3G interneti ühendus ja töötav GPS.
Jõelähtme, Rae ja Viimsi valdade võimalused veebis ja mobiilirakenduses Navicup
Praeguseks on kaardistanud asfalteeritud kergliiklusteed ning koostöös kolme valla entusiastlike spordiinimestega täieneb matka- ja terviseradade võrgustik, soovituslikud rattasõidu teekonnad ning parkimisvõimalused pidevalt.
Eraldi kaardikiht sisaldab muid sportimisvõimalusi ja seal pakutavaid lisateenuseid – külade tennise- ja võrkpalliväljakud, mänguplatsid, rulapargid, jõupingid jpm. Need objektid on automaatselt seotud spordirajatiste statistika andmebaasiga, mida uuendatakse iga aasta sügisel.
Uudenduse lisamiseks tuleb saata projektikoordinaatorile (e-post: margit@leaderph.eu) sooviavaldus, koos sündmuse või teenuse infoga. Vastuseks saadetakse teile rakenduse link, mille abil on lihtne määrata kaardil sündmuse asukoht ja lisada vajalik info. Kaardirakenduse ellukutsujaks ja haldajaks on Põhja-Harju Koostöökogu.
Metsa matkarada
Kesk-Läänemere programmi 2014-2020 Euroopa Regionaalarengu Fond kiitis 2019.a. alguses heaks piiriülese projekti "Long distance cross- border hiking trail "The Forest Trail"" (Läti ja Eesti kaugmatkarada "Metsa matkarada"). Matkaraja kodulehel baltictrails.eu/forest on sisestatud kogu vajalik info.
Jõelähtme vallas kulgeb rada 47. (Kaberneeme-Jõelähtme) ja 48. päeval (Jõelähtme-Muuga).
RMK nutimängud looduses ja kodus
Looduses on alati midagi uurida, õppida ja avastada. Tavapärastele jalutuskäikudele lisaks on RMK loonud mitmetele õppe- ja matkaradadele võimaluse panna oma teadmised mänguliselt proovile või avastada lausa midagi uut.
Mängimiseks on vaja Play poest või App Store-st alla laadida Loquizi äpp, sisestada kasutajanimi ja parool, mille leiad nutimänguga varustatud raja algusest ning saad asuda mängima.
Rohkem infot saab lugeda ja mängude infoni jõuab siit.
Mängi geopeitust rahvusparkides
Pakume võimalust veeta rohkem aega looduses, avastada uusi huvitavaid paiku ja rahvusparkide loodusväärtusi ning saada osa kohalikust kultuuripärandist põnevate lugude kaudu.
Kõik Eestimaa elanikud saavad mängida geopeitust kuues rahvuspargis - Alutagusel, Karulas, Lahemaal, Matsalus, Soomaal, Vilsandil ja otsida aardeid. Jõelähtme vallale on kõige lähemal Lahemaa rahvuspark.
Tegemist on mänguga, mida on oodatud mängima ka need, kellel puudub eelnev kogemus geopeitusega. RMK koostöös geopeituse kogukonnaga on igasse rahvusparki peitnud põnevaid lugusid ja huvitavaid fakte rahvusparkide ajaloost, loodusväärtustest jms.
Geopeituse mängureeglid:
- otsi juhiste järgi aare üles;
- kirjuta oma külastusest teade logiraamatusse (märkmikusse) – leidjate nimed, leidmise kuupäev. Võimalusel märgi leid üles ka www.geopeitus.ee lehel;
- loe aare läbi ja saa uusi teadmisi rahvuspargi loodusväärtusest või kultuuripärandist;
- sule aarde karp, et kõik asjad sinna alles jääksid ning pane aare samasse kohta tagasi, kust sa selle leidsid.
Rohkem infot geopeituse mängureeglite kohta leiab: www.geopeitus.ee/wiki/reeglid
Geopeitust saab mängida kõigis rahvusparkides - vajutades rahvuspargi nimele näeb sinna peidetud aardeid:
- Alutaguse rahvuspark
- Karula rahvuspark
- Lahemaa rahvuspark
- Matsalu rahvuspark
- Soomaa rahvuspark
- Vilsandi rahvuspark
Rohkem infot näeb RMK veebilehelt .