1.03.23

Elanikke: 161 inimest (1.03.2023 aasta andmetel)

Veebileht: www.facebook.com/haljavakyla 

KülavanemMaigi Päären

Kodanikuühendused: MTÜ Haljava Külaselts.

 

AJALUGU

Nimekuju: 1241 Halenhabus

Mõisaline kuuluvus: Maardu mõis

 

Esmakordselt on Haljavat külana mainitud 1241. a. (nimega Halenhabus). 1397. a. müüdi see Tallinna linnapea Cord Kegeleri poolt Maardu mõisaomanik Johann von Scherenbekele ning nii kuulus küla kuni 1549. aastani Maardu mõisa juurde. Samal, 1549. aastal, nimetatakse juba ka Haljava mõisat ning Haljava külagi on selle alla tagasi tulnud. Umbes 1870. aastal tõsteti mõisa idapoolsel küljel asuv küla, ümber lõunapoolsele heinamaale.

 

Suurimaid vaatamisväärsusi Haljava külas on mõis, mis kahjuks on tänaseks üsna õnnetus seisusMõisahoone on omal ajal olnud kasutuses ka kohaliku koolimajana. Seal on tegutsenud nii külapood kui asunud korterid.

Haljava maanteest 1 km Jägala suunas jäävad ohvrikivi ümber istutatud puud - Pärnamäe pärnad. Koht on olnud kasutusel ohvrihiiena ja seda käiakse külastamas tänini.

 

Külaelanikud on rajanud külla ka väga omanäolise bussiootepaviljoni, mis on tõenäoliselt ainulaadne Eestis.

Haljava külas on külaplats, mis on mõeldud avalikuks kasutamiseks ja ühisürituste korraldamiseks. Külaplatsil on katusega lava, kaks katusega lauda ja varjualune pitsaahjuga. Olemas on ka elekter. Külaplatsi arendamise ja hooldusega tegeleb MTÜ Haljava Külaselts.