1.03.23

Elanikke: 477 inimest (1.03.2023 aasta andmetel)

Veebileht: Liivamäe küla

Külavanem: Merilin Uder 

 

 

Liivamäe küla küla asub Harju maakonnas Jõelähtme vallas, Loo alevikust ida ja Tallinna-Narva maanteest lõuna suunas. Liivamäe küla piirkonnas toimub ulatuslik elamumaade arendamine, mis toimub Tallinna-Narva maantee kogujatee ja Maardu järve vahelisel maa-alal poolkaares, ümber Maardu suvilate piirkonna.

 

AJALUGU

Loo aleviku ja Liivamäe küla piirile jäävad muistsed põllud tähistavad üht vanemat põlluharimisjälge Eestis. Valdav osa Loo-Saha-Liivamäe arheoloogiamälestistest on koondunud Saha külla, mitmeid mälestisi asub ka Loo alevikus ja Liivamäe külas. Leitud on hulgaliselt kalmeid ja kultuskive. Saha külas Lagedi-Kostivere teest lõuna suunas on mälestiste kontsentratsioon eriti suur, tähistades muinas- ja keskaegse asustuskeskuse lähedust.


Juba 17. sajandil oli Vana-Narva maantee ääres praegusest Loo alevikust 5–6 kilomeetrit kirde pool Loo kõrts. Pärast talude päriseksostmist, mõisasüsteemi lagunemist ja Eesti riigi iseseisvumist hakati endiste mõisate maadele rajama uusi asundustalusid. Põliste sumb- ja ridakülade ümber tekkisid hajali paiknevad üksiktalud. Eesti Vabariigi algusajal hakati selliselt kujunenud taluderühmi, üksikuid suuremaid talusid ja kunagisi mõisasüdameid nimetama asundusteks. Saha küla ja praeguse Tallinna–Narva maantee vahelisele avatud loopealsele rajatud talusid hakati kutsuma Saha-Loo, Saha-Liivamäe, Saha-Suur ja oli teisigi nimesid.

 

Loo aleviku, Liivamäe küla ja Tallinna–Narva maantee vahel lagedal loopealsel on säilinud jälgi Esimese maailmasõja eel rajatud Peeter Suure merekindlusest. Siin asusid kindluse Iru kaitsepositsiooni suurtükipatarei varjend ja kaevikud.