30.05.23

Jõelähtme valla muuseumid

Rebala keskus-muuseum

Aadress: Jõelähtme küla, Jõelähtme vald, Harjumaa

Avatud suvehooajal: 17.maist - 30.septembrini 2023 kell 11.00-18.00.                            

Telefon: (+372) 54 540 551

E-post: rebala@joelahtme.ee

Talvehooajal (1.oktoobist - 30.aprillini) on keskus-muuseum avatud eelneva kokkuleppe alusel! 

Rebala muinsuskaitseala asub Tallinnast Narva poole viiva maantee kõrval, Tallinnast ca 4 km kaugusel (sõidu aeg ca 20 minutit). Rebala muinsuskaitseala loodi 1987. aastal ning see on ainus muinsuskaitseala Eestis, mis tegeleb ka maastikukaitsega.

Muinsuskaitseala eesmärk on tagada looduse ja inimese koostegevuse tulemusena kujunenud kultuurmaastiku - ajalooliselt väljakujunenud asustusstruktuuriga põllumajandusmaastiku terviklikku säilimist.

Lisaks ainulaadsetele vanimatele teadaolevatele kivikalmetele Eestis, on uudistamist ka Rebala keskus-muuseumis, kus saab näha mõndagi põnevat Rebala piirkonnast ja muinasajast. Muuseumis on väljapanek kohalikust elust, piirkonna (vana) küladest, arheoloogialeidudest ja saab aimu ka muistsest matusekultuurist. 

Rebala muinsuskaitseala infot ning kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi näeb siit .

 

Rebala kaitseala hõlmab palju suuremat ala kui vaid Rebala keskus-muuseumi ümbrust. Kaitseala piiridesse jäävad nii muinsuskaitseala, kui suured loodusväärtusega alad mõlemal pool Narva maanteed. Rebala ala hõlmab hulka Jõelähtme valla külasid kuni mereäärse rannikuni.

Huvitav on ka fakt, et selle piirkonna nimiküla Rebala, mille maadel asub 44 kivikalmet ja üle tosina väikelohulise kultusekivi, on andnud nime muistsele Repeli kihelkonnale, hiljem Revala maakonnale ja Tallinna (Revali) linnale

Allikas: Maa-ameti kaart.

Rebala muinsuskaitseala kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi saab vaadata Maa-ameti kaardilt.

 

 

Rootsi-Kallavere külamuuseum

Aadress: Kallavere küla, Käspre talu.

NB! Muuseum on avatud eelneval kokkuleppel!

Palume kokku leppida külastusaeg allpool olevatel kontaktidel.

Kontakt:  (+372) 50 77 685 (Priit) ja  (+372) 51 38 160 (Kersti),

E-postmuseum@rkk.ee 

Muuseum kuulub üsna orgaaniliselt Kallavere külarahva ellu, meenutab meie juuri ning laiendab külaliste silmaringi eestiaegse taluelu osas.

Oma põlispuude ja paekiviaedadega on vaatamisväärsuseks kogu Rootsi-Kallavere küla, mida on kirjalikes allikates esmakordselt nimetatud juba 1241. aastal.

Muuseumi püsinäitusel saab näha piirkonnas kasutusel olnud tarbeesemeid ja tööriistu, käsitööd ja rõivaid, raamatuid ja ajakirju. Eriti väärtuslikud on esemed, mis aitavad luua pilti elust samas külas enne Teist maailmasõda.

Kevadel 2011 avati muuseumi laiendus Mihkli talu vanas laudas. Seal asub kangatuba ning väljapanek kalanduse ja merenduse teemadelKangatoas saab talvel vaipu ja kangaid kududa, esimese talvega kooti üle 60-ne kaltsuvaiba.

 

Jõelähtme kihelkonna Rootsi aegsed mõisad kaardil - vaata siit (Koostaja MTÜ Rebala Kultuuriruum, Tiia Välk)

Rebala muinsuskaitseala kaitseala piirides asuvaid kultuurimälestisi vaata Maa-ameti kaardilt .