8.04.19

Võerdla asub Harjumaal, Jõelähtme vallas, umbes 20 km kaugusel Tallinnast.
Kandnud erinevatel aegadel nimesid Woerla,VoerdlaVerlaVyerdla,Vörla,Võõrdla. Võerdla vana küla asub Rebalast läänes ning on 1976. aastast mõnda aega olnud ka Rebala küla osa.
Võerdla kuulub Rebala muinsuskaitseala koosseisu. 1975. a. leiti siin V. Lõugase poolt muistne asulakoht, kolm kivikalmet ja kaheksa kultuse- ehk lohukivi, mida on peetud  Eesti pronksiaegseks (1800-500 a.eKr) kultuurinähtuseks. Koos naaberkülade Rebala, Vandjala, Parasmäega on olnud üks vanemaid muistseid  asustuskeskuseid.

1241. aastal valminud Taani Hindamisraamatu järgi kandnud nime Vaerael, adramaade arv 17 ning omanikuks või läänimeheks olnud Tuvi Palnis ja Lithard. Hiljem kuulus küla Maardu mõisnikele von Brevernitele. 1726. aasta spetsifikatsioonis on küla Maardu rannakülade nimekirjas. 1850. aastal kaob Maardu mõisas iseseisva üksusena Maa-Kallavere küla, selle elanikud saab kiriku hingeloendis leida vabadike nimekirjas ning talumaad Võerdla küla kaardil Väike-Võerdla külaosana. Võerdlat ennast hakatakse nimetama Suur-Võerdlaks. On olnud erinevatel ajastutel Jõelähtme, Nehatu ja Iru valla koosseisudes.

Vaadates Eesti Vabariigi aegset kaarti ja tänast põhikaarti, siis võib öelda, et 22 talust üle 15 talukoha ehk Väike-Võerdla jäi 1970-ndatel Maardu Fosforiidikaevanduse alla. Säilinud on ainult Suur-Võerdla osa. Hävitati 2/3 külast.   Kaotatud kodude ja lahkunud inimeste meenutamiseks paigaldati Tallinna Prügila tee äärde, endise Kostivere kõrtsi varemete lähedale 5.mail 2005. aastal mälestuskivi.
Võerdlas asub Eesti esimene Lemmikloomade kalmistu ja kevad-suvisel perioodil tegutseb OÜ Iluaianduse Puukool.

 

2018. aastal ilmus Piret Pintman-Hellaste koostatud Võerdla küla raamat "Võerdla küla kohad, talud ja inimesed".

 

1. märtsi 2019. a seisuga elab Võerdla külas registreeritud elanikke 9.

 

Koduleht

Toimetaja: SIGNE VALDMANN