Aita kaasa Püha Birgitta imeteo uue mälestusristi loomisele

Ihasalu küla koosolekul tutvustati muuhulgas Püha Birgitta uue risti plaanidest. Uut risti planeeritakse seetõttu, et kümme aastat Ihasalu rannaäärses metsas püsinud puitristi aeg sai ümber käesoleva aasta aprillitormi tõttu.

Uus rist on kavandatud metallist, millel on kiviaia moodi sokkel. Projekteerijaks on Eero Jürgenson koostöös Pirita Kloostri Sõprade Seltsiga. Uue risti maksumus on ligikaudu 3000 eurot.

Kellel on soov ja võimalus Püha Birgitta Imeteo Mälestusristi valmimist toetada, siis saab seda teha annetusega MTÜ Ihasalu Külaselts arvele: EE472200221055782547, selgituseks „Püha Birgitta".

Uue mälestusristi avamine toimub 2. novembril kell 10.00. Olulisele tähtpäevale tuleb kohale Ema Fabia Birgitta ordu juhtkonnast. Tänapäeval on Birgitta ordul 30 kloostrit üle maailma, neist üks Pirital.

Ajaloost ja Palverännuteest:
Kultuurilooliste vahepeatustega Palverännutee kulgeb Pirita kloostrist Vana-Vastseliina kabelini. Kahe Eesti olulisema ajaloolise kristliku pühapaiga vahele jääb mõõtmatul hulgal Eesti ajalugu, kultuuri, inimesi, rajatisi ja imelist loodust. Jõelähtme on Pirita poolt esimene kihelkond, pikima rajaulatusega ning rohkete vaatamis- ja teadmisväärsustega. Rebala muistised, Saha kabel ja Jõelähtme kirik on ilmselt igale kihelkonna elanikule teada-tuntud. Palverännuteepunktiks on samuti Põhja-Eesti rannikul Ihasalus seisev mändide vahel suur puidust rist, mis tähistab seal toimunud imetegu.

Ihasalu risti ning palvepingi asukoht on oluline selle poolest, et aastal 1376 leidis siin aset üks Birgitta imetegudest. Selle kohta andsid Rootsimaal Vadstena kloostris tunnistuse kolm rootsi soost meest: Nicolaus Skawalleme, Peter Ritthier ja Anders Galle,  Rohuneeme külast. Tunnistuse järgi päästis Birgitta nende karile sõitnud laeva ja nemad ise kurjade plaanidega meeste käest ja aitas laeva õnnelikult kodusadamasse. Meie rannavetes sündinud ime lisati Birgitta imetegude nimekirja numbri all 51. Toimunud imetegude alusel kuulutas  paavst Bonifatius 1391 aastal Birgitta pühakuks.

Tänapäeval: Neeme kooli 6. klass käib kodulooõppe raames iga-aastaselt risti ümbrust korrastamas - risti juures võsa maha lõikamas, et taas avada risti juurest vaade merele. Neeme kool kirjutas Püha Brigitta temaatika kooli õppekavasse sisse, alates 2024. aastast. Kohapeal tutvustakse paiga aja- ja usuloolist tausta ning noortele jagatakse väärtuslikke mõtteteri, millest elus valikuid tehes juhinduda.

 

Päisepildi allikas: Palverännutee