Päästeamet ja vallavalitsus kutsuvad kriisivalmiduse seminarile
Päästeamet ja Jõelähtme vallavalitsus kutsuvad Jõelähtme külavanemaid, küla aktiive ning kõiki huvilisi seminarile:
KRIISIVALMIDUS KODUS JA KOGUKONNAS
12. veebruar algusega kell 17.00
Kostivere noortekeskus, Urke tee 4
- Kriisivalmidus kodus ja kogukonnas.
- Millest alustada? Olemasolevad võimalused..? Koostöös peitub jõud!
- Iga piirkond on eriilmeline – kutsu Päästeamet enda külasse/ korteriühistusse/ seltsimajja appi kriisiplaani koostama.
Orienteeruv lõpp on kell 19.00, seejärel on võimalus kõigil tutvuda Kostivere vabatahtlike päästjate depooga – tutvustava ringkäigu piirkonna kerksuskeskuses korraldab Meelis Oja (Kostivere Tuletõrje Selts).
Detsembrikuu vallalehes ilmus vallavalitsuse ja Päästeameti koostöös elanikkonnakaitse ja kriisideks valmistumise teemaline artikkel:
Elanikkonnakaitse – oleme valmis!
Juba mitu aastat on päästeamet korraldanud kampaaniaid juhtimaks tähelepanu inimeste iseseisvaks toimetulekuks ilmastikust tingitud äärmuslikes oludes. Elanikkonnakaitse on ühiskonna erinevate osaliste – inimeste, kogukondade, kohaliku omavalitsuse üksuste, ettevõtjate ja valitsusasutuste – ühine jõupingutus. Kohaliku omavalitsuse ülesanne kriisiolukordades on elutähtsate teenuste pakkumine – kaugkütte ja veega varustamine, kanalisatsiooni toimivus ning kohalike teede sõidetavus. Kahjuks tuleb aga ette olukordi, kus abivajajaid on väga palju, kõik teenused ei toimi (sh elutähtsad teenused).
Elanikkonnakaitse aluseks on elanikkonna suutlikkus ennast kriisiolukorras ise vähemalt seitsme päeva jooksul kaitsta ja vajaduse korral teineteist kuni abi saabumiseni aidata.
Iseseisvalt toime tulemiseks tuleks varuda enda leibkonnale vastava vee- ja toiduvaru, mida hoitakse ringluses, samuti veidi sularaha, patarei toitel taskulampe, küünlaid, ravimeid, sularaha jm, mida nädala jooksul vaja võiks minna.
Mõtle läbi: mida sinu ja su pere jaoks tähendab see, kui teie kodus pole vett, elektrit või kütet?
- Garanteeri minimaalselt 24 tunni veevaru ning tea, kust seda vajadusel juurde saab. Arvesta, et tavapärased võimalused vee saamiseks (poed, elektrist sõltuvad kaevud/pumbamajad jne) ei pruugi toimida. Info looduslike allikate kohta leiab veebilehelt https://allikad.info/springs. Valdavalt on allikavesi puhas ja tarbitav joogiks ilma eelneva töötluseta. Mõistlik oleks kaardistada läheduses asuvaid salvkaevusid ja naabreid, kellel on puurkaev/pump/generaator.
- Veendu, et sul oleks kodus oma perele piisavas koguses joogivett ja toitu vähemalt üheks nädalaks ning hoia neid ka pidevas ringluses. Toiduvaru võiks olla midagi sellist, mida sa ka igapäevaselt tarbid, lihtsasti valmistatav ja pika säilivusajaga (konservid, purgisupid, kuivained jne). Kui peres on väikelapsi, võiks olla varuks mähkmeid, piimasegu jne. Ära unusta ka oma lemmiklooma peale mõelda!
Kuidas üheskoos naabrite ja kogukonnaga kriisideks valmistuda?
- Ütle „Tere!" – tutvu naabritega ja vahetage telefoninumbreid.
- Tee endale selgeks, kes on kogukonna võtmeisikud (külavanem, korteriühistu esimees, asumiseltsi juht jne).
- Selgitage koos kogukonna võtmeisikutega välja piirkonna ohud ja eluliselt tähtsate teenuste katkemise mõjud ning mõelge läbi, kuidas nendeks ühiselt paremini valmis olla (näiteks võimaliku varjumiskoha asukoht, elektrigeneraatori, veepumba, tulekustutusvahendite jms abivahendite ühine soetamine vmt).
- Tehke koos selgeks, kes kogukonna liikmetest vajavad kriisiolukordades kõrvalist abi.
- Leppige kokku kogukonna liikmete ohust teavitamise korraldus ja omavaheline infovahetus kriisiolukorras ning mõelge läbi, kas ja kuidas te saate üksteist aidata.
- Päästeamet korraldab kogukondadele kriisiks valmistumise koolitusi – kutsu päästeamet oma külale, seltsile, korteriühistule kriisiplaani loomiseks külla!
Kui Venemaa alustas 2022. aastal täiemahulist sõda Ukraina vastu,
tekkis taas pinnale elanikkonnakaitse teadmiste kinnistamine. Ka Jõelähtme vald on korraldanud koostöös päästeameti, kaitseliidu, naiskodukaitsjate, politsei- ja piirivalveametiga kogukondadele infopäevi ja koolitusseminare, mis jätkuvad ka tuleval, 2025. aastal. Kriisiteemaliste õppuste üks positiivsemaid tulemusi on 07.11.2022 taasloodud kohalik, naiskodukaitse Jõelähtme jaoskond – oleme uhked, et meie pisikeses vallas on piisavalt teotahtelisi, Eestimaad hoidvaid ja kodukohta panustavaid naisi!
Esmatähtis on enda kodus turvatunde loomine – kui me teame, et meie kodu ja lapsed on hoitud, on teatav meelerahu ning edasine teovõime olemas. Üldjuhul ei suunata inimesi enda kodudest lahkuma – vajadus tekib alles siis, kui nt elektri- või küttekatkestus on pikemat aega olnud. Kerksuskeskus on kohaliku omavalitsuse või kogukonna toimepidev hoone või ruum, kus inimene saab kriisi ajal taolist esmast vajalikku abi – telefoni laadida, olulist infot, sooja. Jõelähtme vallas on kerksuskeskused Kostivere vabatahtlike päästjate depoo, Kaberneeme päästekomando. Loo alevikus on vastav võimekus praegu spordihoones. Uuel aastal tegeletakse edasi kohalike kerksuskeskuste võrgu laiendamisega.
Päästeameti infomaterjale sellest, kuidas oma pere ja kogukonnaga võimalikuks kriisiolukorraks valmis olla, olenemata, kas elad eramajas või kortermajas, leiab päästeameti leheküljelt https://www.olevalmis.ee/et. Sügisel saadeti vastav infovihik kõikide kodude postkastidesse.
Naiskodukaitse loodud äpp käitumisjuhistega erinevates olukordades on „Ole valmis!". Selle saab alla laadida nii Google Play kui ka Apple'i e-poest ning kui rakendus on alla laetud, saab seda kasutada ka siis, kui internetiühendus puudub.
Jõelähtme valla põhine elanikkonnakaitse info, sh vabatahtlikud päästeorganisatsioonid jms leiab valla kodulehelt: https://joelahtme.ee/elanikonnakaitse
Millised on üldised käitumisjuhised kriisideks valmistumiseks? https://www.olevalmis.ee/et/juhis/elektriga-varustamise-katkemine
Mida teha elektrikatkestuse korral? https://kriis.ee/elekter
Kust saan kiiresti oma küsimusele vastuse? Häirekeskuse kriisinfotelefon 1247