9.10.23

Elanikke: 45 inimest (1.10.2023 aasta seisuga)

 

 

Loo küla asub Jõelähtme vallas Harjumaal. Pealinn Tallinn on külast umbes 20 kilomeetri kaugusel. Jõelähtme valla keskusest, kus asub vallavalitsus, on Loo küla 3 kilomeetri kaugusel. Põhja poolt piirneb Loo küla Rebala külaga, läänest Vandjala külaga. Lõunas paikneb Kostivere alevik ja ida poole jääb Jõelähtme küla.

 

AJALUGU

1688. aasta kaardilt on näha, et tänapäevases Loo külas asusid Kostivere küla talumeestele kuuluvad maad. Kostivere mõisa keskus asus Jõelähtme jõe lõunakaldal, umbes 3 km kaugusel kirikust. 1803.a. kaardilt on näha, et Loo küla ainuke asustatud majapidamine on vana Kostivere kõrts.

 

Mõisate riigistamise tulemusena toimunud muudatuste ajal tekkisid uued talud, kes said oma maad Vandjala küla südamest eemale. Nõukogude ajal hakati vahet tegema vana küla ja uue asustuse vahel ning hakati nimetama Loo külaks

 

VAATAMISVÄÄRSUSED

Kunagine Hollandi tüüpi tuuleveski ehitati 19. sajandi lõpus ja kuulus Kostivere mõisale. Veski sai töötada vaid paar-kolmkümmend aastat ja põles siis tulekahjus maha, püsti jäid vaid müürid. Nüüd on veski varemed saanud uue välimuse ja uue sisu. Klaasidega kaetud tiibadeta tuuleveskis asub eramuuseum, mis tegutseb käsitöö- ja kunstikeskuse Ajaveski nime all. Tegutsevad savi- ja viltimisringid, korraldatakse näitusi, toimuvad koolitused, avatud on ka käsitöö- ja kohvipood. Üleval korrusel avaneb kaunis vaade Kostivere ja Vandjala poole ning üle maantee paistavale Jõelähtme kirikule.

 

Tänane Loo küla on väike sammaldunud kiviaedade ning kenasti alles hoitud ja korrastatud paekivist hoonetega ridaküla. Vaatamist väärib siinsamas Värava talu õuel asuv restaureeritud suur külakaev, mis ehitati külameeste ühistööna. Kaev on koonusekujuliselt paekivisse raiutud ja selle ümbermõõt on 14 meetrit.

Loo küla jääb Kultuuriloolisele Piritalt Vana-Vastseliina suunduvale palverännuteele.