9.10.23

Elanikke: 164 inimest (1.10.2023 aasta andmetel)

 

 

AJALUGU

Maardu küla on esmamainitud mainitud 1241. a. (Martaekilae), mõisa (Maarthe) 1397. a. Küla mõisastati 18. sajandi keskpaiku. Maardu mõisahoone on ilmekas näide 18. sajandi esimese poole Põhja-Eesti mõisamajast. Mõisahoonet ümbritseb park. Maardu mõisa taga on vaatamisväärsed iidne hiiemets ja väikeselohuline kultusekivi Hiiekivi. Maardu mõisa infot vaata siit.

 

VAATAMISVÄÄRSUSED
1920. aastail rajati Maardust ida poole Ülgastele Eesti esimene fosforiidikaevandus. Seal asus ka esimene rikastusvabrik, mis valmis 1925. aastal. Maardu asulat hakati rajama koos "Eesti Fosforiidi" uue tehasega endisele Maardu mõisale kuulunud Kroodi küla maale.


Kaunis on Maardu ehk Liivakandi järv (pindala 64,9 ha, suurim sügavus 1,5 m), mis asub Maardu alevi kohal lõuna pool Peterburi maanteed. 

 

Maardu küla jääb Kultuuriloolisele Piritalt Vana-Vastseliina suunduvale palverännuteele.

Jalutuskäik Maardus - peatus nr 5 Maardu mõis" on Jõelähtme valla naaberomavalitsuse Maardu 40. aastapäeva videomeenutustes üles võetud. Nimelt jagunevad mitmed koduvalla piirkonnad mõlemasse, nii Jõelähtme kui ka Maardu ajalukku.

Vahvale ajalooretkele kutsuvad Maardu linnapea Vldadimir Arhipov ja loodusteaduste õpetaja, tore jutuvestja ja ajaloosõber Irina Ivahnenko."