16.05.23

Kaitsealuste parkide, arboreetumite ja puistute kaitse-eeskirja muutmine

Keskkonnaamet on koostanud kaitsealuste parkide, arboreetumite ja puistute kaitse-eeskirja muutmise väljatöötamise kavatsuse ja sellele oodati huvigruppide, eelkõige kohalike omavalitsuste ettepanekuid kuni 21. aprillini 2023.

Muudatus, mis kõige enam puudutab kohalikke omavalitsusi, on seotud rahvaürituste korraldamisega. Keskkonnaamet teeb ettepaneku, et munitsipaalmaal toimuvad rahvaüritused edaspidi Keskkonnaameti kooskõlastuseta. Keskkonnaamet ei näe vajadust anda ürituse läbiviimiseks topelt kooskõlastust, munitsipaalmaal viiakse edaspidi rahvaüritusi läbi kohaliku omavalitsuse nõusolekul ja vastutusel. Erandina on Keskkonnaameti kooskõlastus vajalik rattaürituste korraldamiseks. 

Kuna parkide planeerimisel on arvestatud kõrge külastuskoormusega ja pargid paiknevad sageli linnaruumis, on leevendus tehtud ka osalejate arvule rahvaürituse korraldamisel, lubades ettevalmistamata kohtadesse Keskkonnaameti nõusolekuta 50 asemel kuni 100 osalejat.

Ühtegi uut objekti kaitse-eeskirja muutmisega kaitse alla ei võeta ega arvata kaitse alt välja, samuti ei muudeta kaitsealuste objektide piire. Olemasolevate kaitsealuste parkide, puistute ja arboreetumite kohta leiab infot Eesti looduse infosüsteemist, kus on andmed 452 riikliku kaitse all oleva pargi, puistu ja arboreetumi kohta. 

Kaitsealuste parkide, arboreetumite ja puistute kaitse-eeskirja muutmise väljatöötamise kavatsus

Keskkonnaamet tutvustas väljatöötamise kavatsust MS Teamsi vahendusel 4. aprillil kell 13 SIIN. Parandusettepanekud või vastuväited väljatöötamise kavatsusele sai esitada Keskkonnaametile kirjalikult aadressile info@keskkonnaamet.ee hiljemalt 21. aprilliks 2023.

Lisainfo: Imbi Mets, tel. 329 5543, imbi.mets@keskkonnaamet.ee ja Riina Kotter, tel. 503 7128, riina.kotter@keskkonnaamet.ee

 

Muudetakse kaitstavate looduse üksikobjektide kaitse-eeskirja

Keskkonnaamet teatab, et keskkonnaministri 9. septembri 2022 aasta käskkirjaga nr 1-2/22/312 on algatatud määruse „Kaitstavate looduse üksikobjektide kaitse-eeskiri" eelnõu menetlus, mida viib läbi Keskkonnaamet.

Määrusega muudetakse kaitstavate looduse üksikobjektide kaitsekorda. Ühtegi uut üksikobjekti ei võeta kaitse alla ega arvata kaitse alt välja, samuti ei muudeta objektide piiranguvööndi ulatust. Kaitsekorda muudetakse, et viia see kooskõlla looduskaitseseadusega. Hetkel kehtiv 2003. aastal kinnitatud eeskiri on vananenud.

Kaitse-eeskirja eelnõu ja seletuskirjaga on võimalik tutvuda avaliku väljapaneku ajal 09.11–05.12.2022 Keskkonnaameti veebilehel. Kui soovite saada materjale paberkandjal koju, võtke palun ühendust Keskkonnaameti looduskaitse planeerimise vanemspetsialisti Liggi Nammiga.

Keskkonnaamet ootab põhjendatud ettepanekuid ning kutsub aktiivselt osalema avalikustatud kaitse-eeskirja eelnõu menetluses. Parandusettepanekud ja vastuväited kaitse-eeskirja eelnõu kohta esitada kirjalikult Keskkonnaametile (info@keskkonnaamet.ee või F.J. Wiedemanni 13, 72213, Türi) hiljemalt 05.12.2022.

Keskkonnaamet teeb looduskaitseseaduse § 9 lg 4 p 3 alusel ettepaneku arutada asja ilma avaliku aruteluta. Vastava ettepanekuta avalikku arutelu ei korraldata. Keskkonnaamet vastab kõikidele küsimustele meelsasti telefoni või kirja teel.

Eesti looduse infosüsteemi andmetel on 2022. a oktoobri seisuga kaitse all 1080 üksikobjekti, millest 566 on üksikpuud või puude grupid (salud, alleed), 419 geoloogilised üksikobjektid (rändrahnud, kivikülvid, pangad, paljandid, koopad, astangud), 73 hüdrogeoloogilised üksikobjektid (allikad, karst, joad, kärestikud, järved) ja 22 maastikulised üksikobjektid (maastikku ilmestavad positiivsed (nn mäed, vallid) ja negatiivsed (orud, nõod, kraatrid) pinnavormid).

Kus asuvad riikliku kaitse all olevad üksikobjektid, saab vaadata Maa-ameti geoportaalist või keskkonnaportaalist.

Kui 05.12.2022 ei ole kaitse-eeskirja eelnõule parandusettepanekuid või vastuväiteid esitatud, arvestab Keskkonnaamet, et vastuväited puuduvad. Pärast avalikustamist esitatakse eelnõu 2023. aasta alguses ministeeriumite vahelisele kooskõlastamisele. Määrus jõustub eeldatavasti 2023. aasta esimesel poolel.

Lisainfo: Liggi Namm, 522 6894, liggi.namm@keskkonnaamet.ee

 

Keskkonnateadlik noor hoiab tuleviku elukeskkonna puhta!

Loo noortekeskuse toimekad noored käisid 11. märtsil keskuse kõrval paiknevat oja ning selle kallast talve jooksul kogunenud prügist puhastamas. Kohale tulnud üheksa noorega asutigi koristustöödele juba pikemat aega meeles mõlkunud idee sai lõpuks teoks.

Ilmataat pakkus meile koristuspäeval suurepärast sooja ning päiksepaiselist ilma. Kohaletulnud noored olid indu täis ja kambapeale koguti pooleteise tunni jooksul kolm suurt kotitäit prügi. Ojast välja toodud prügi oli igati mitmekülgne ning koristuse käigus võis kohata ka pakendeid, mis on looduses loogelnud ilmselt juba aastaid. Tahaks loota, et kokku kogutud prügihunnik oli noortele hea näide sellest, mis juhtub, kui keskkonnast ei hoolita. Ajaga prügi lihtsalt kuhjub ja kuhjub ning hiljem on väga keeruline sellest lahti saada.

Eelmisel aastal käisid noored nii kevadel „Teeme ära!" kui ka sügisel maailmakoristuspäeva raames sama piirkonda koristamas. Ka siis koguti kokku mitme kilo jagu prahti. Koristustöid tuleks aga teha järjepidevalt ning miks mitte kaasata ka rohkem kohalikku kogukonda.

Meie pisike koristuspäev aitas vähemalt mõneks ajaks muuta noortekeskuse poolset oja kallast vähem silmariivavaks. Tööd on seal veel väga palju teha ning oleme juba plaani võtnud jätkata oma koristuspäevi ka edaspidi.

Üleskutse kõigile: ka ise võib initsiatiivi või eeskuju näidata ning käed külge panna! Alati võib pöörduda ka kohalike noortekeskuste poole, sest abikäsi pole kunagi liiga palju ja noortekeskused on nõus peaaegu kõiges kaasa lööma!

Keskkonnateadlik noor on olla lahe!
Väga oluline on teadvustada noorele põhjuseid, miks see teema oluline on ning milleks me peaksime ühiselt selle nimel veidike vaeva nägema. Millised jäätmed erinevatesse konteineritesse sobituvad, mida kõike põnevat on võimalik prügi taaskasutamisel uuesti toota ning kõige tähtsam – millised on ohud keskkonnale, kui oma tegevuse(tuse) tagajärgedest ei hoolita.

Jõelähtme noortekeskused on võtnud eesmärgiks tutvustada noortele lähemalt jäätmekäitlust ja prügi sorteerimist.

Esimene koolituspäev toimus 14. märtsil Loo noortekeskuses. Osales 20 noort, kellest igaüks sai koolituspäevast kaasa võtta midagi uut teadmiseks ja praktiseerimiseks. Teine koolituspäev leidis aset 19. märtsil, sedakorda Kostivere noortekeskuses.
Suur aitäh OÜ-le Tootjavastutusorganisatsioon, kes võttis vaevaks ja pakkus meile seda toredat koolitust täiesti tasuta ning tänusõnad ka tublidele hakkajatele noortele! Kindlasti plaanime noortekeskustes ka edaspidi läbi viia prügisorteerimise ja jäätmekäitlusteemalisi tegevusi.

Mihkel Pool
noorsootöötaja

 

Teeme Ära talgupäev toimub 4. mail 2024!

Üle-eestiline talgupäev toimub traditsiooniliselt maikuu esimesel laupäeval. Uus talguveeb avaneb 3. aprillil – siia saad kirja panna enda korraldatavad talgud ja kutsuda talgutel osalema.

Kes soovib aidata talgute korras koristada koduvalla avalikke alasid (nt sõidu- ja kõnniteede ääred, külade-alevike avalikud ruumid ja haljasalad jm), palume sellest vallavalitsusele teada anda, et saaksime välja selgitada talgukohad, jagada prügikotte ja kindaid ning leppida kokku prügi äraviimine.

Kontaktisik on teede- ja heakorra-spetsialist Marko Raudlam 5330 0385, marko.raudlam@joelahtme.ee

Registreeri enda korraldatavad talgud Teeme Ära kodulehel: https://talgud.teemeara.ee/login

 

Kevadine ohtlike jäätmete kogumisring toimub 11. mail.

Jõelähtme valla elanikud saavad majapidamises tekkinud ohtlikke jäätmeid ära anda tasuta.

Vaata kogumisauto liikumistrajektoori ja lisainfot SIIT.

12.09.22
  •  

 

Toimetaja: LAURA RUUL