Elanikke: 109 inimest (1.10.2023 aasta andmetel)
Facebooki leht: Ülgase küla
Külavanem: Liisi Nool
Vabaühendused: Ülgase külaselts MTÜ
Ülgase küla asub tervikuna Rebala maastikukaitsealal. Küla piirneb läänes Saviranna ja Kallaverega, edelas Maardu linnaga, lõunas Võerdla ja Rebala külaga ning idas Kostiranna külaga.
AJALUGU
Külast on teateid alates 1387. aastast (Uldyes), hiljem 1565 (Yldis). Mõis (Ulcks, hiljem Iigas) eraldus Jägala mõisast 1824. aastal.
VAATAMISVÄÄRSUSED
Küla on tuntud 1920. aastate alguses loodud Eesti esimese fosforiidikaevanduse poolest. Ülgase asunduse juurde ehitati fosforiidi tootmiseks almaakaevandus ja sortimistsehh. 1925. aastal valmis seal rikastamisvabrik (hävis tules 1938. aastal). Tänaseni on alles ja osaliselt läbitavad kaevanduskäigud, mis algavad Ülgase pangast. Kaevanduskäikudes talvituvad nahkhiired. Kaevanduse juurest viis enne 1940. aastaid raudtee Koljuotsa, kus asus sadam, mille kaudu fosforiiti mujale veeti. Nõukogude ajal on fosforiidi kaevandamine maastikku põhjalikult muutnud.
Huviväärsustest ongi külas vaatamist väärt nii rannikut liigestavad Koljuots (ka Kolju nukk) neem ja Piganeem kui Ülgase pank (Ülgase looduskaitseala), kus kõrgem paik Hõbemägi (46 m) oli muinasajal ohverdamiskoht. Künkad küündivad küla lõunaosas kuni 65 meetrini merepinnast.
Ülgase-Saviranna hoiuala asub Kallavere ja Ülgase küla maadel, pindala 13,2 ha. Asutatud 2005. aastal rusukallete ja jäärakumetsade, lubjakivipaljandite, liivaste ja mudaste randade, rannaniitude ning püsttaimestikuga kivirandade kui elupaikade kaitseks. (Allikas: Eesti Ensüklopeedia).
Ülgase külast lõunas asub Tallinna prügila.
Ülgase mõisa 1889. a kaarti saab vaadata siit (Koostaja MTÜ Rebala Kultuuriruum)
"Jälutuskäik Maardus - Peatus nr 6 Ülgase fosforiidikaevandus" on Jõelähtme valla naaberomavalitsuse Maardu 40. aastapäeva videomeenutustes üles võetud. Nimelt jagunevad mitmed koduvalla piirkonnad mõlemasse, nii Jõelähtme kui ka Maardu ajalukku.
Vahvale ajalooretkele kutsuvad Maardu linnapea Vldadimir Arhipov ja loodusteaduste õpetaja, tore jutuvestja ja ajaloosõber Irina Ivahnenko."
"Jalutuskäik Maardus - peatus nr 4 Maardu karjäär" on Jõelähtme valla naaberomavalitsuse Maardu 40. aastapäeva videomeenutustes üles võetud. Nimelt jagunevad mitmed koduvalla piirkonnad mõlemasse, nii Jõelähtme kui ka Maardu ajalukku.
Vahvale ajalooretkele kutsuvad Maardu linnapea Vldadimir Arhipov ja loodusteaduste õpetaja, tore jutuvestja ja ajaloosõber Irina Ivahnenko."