25.05.22

Turismiinfo Eestis ja Harjumaal

Turism Eestis

Eestis reisimiseks leiab infot riigi turismiinfo veebilehelt Puhka Eestis.

Maal puhkamiseks leiab põnevaid paiku ja tegevusi külastades Eesti Maaturismi veebilehte.

 

Turism Harjumaal

Harjumaa kaunite paikade avastamist võib alustada Harjumaa turismi veebilehelt.

 

Jõelähtme teejuht rändajale ja koduloohuvilisele

 

Kui soovid Jõelähtme valla põnevate paikade ja huviväärsuste kohta rohkem teada saada, siis sirvi Jõelähtme teejuhti.

 

1.06.22

Kostivere kultuurimõis

Kultuurimälestis

Asukoht: Kostivere alevik, Jõelähtme vald

Kostivere mõis asub Tallinnast vaid paarikümne kilomeetri kaugusel Jõelähtme vallas, muistsetel Rebala aladel, Kostivere alevikus. Kostivere mõisast pärinevad esmateated juba 14. sajandist.
Sajandite jooksul on mõis üle elanud mitmeid riigikordi ning kuulunud erinevatele omanikele. Enamasti on omanikeks olnud perekonnad ning tegeldud on põllumajanduse ja karjakasvatusega.
Säilinud on hulk kõrvalhooneid. Kokku on kultuurimälestistena riikliku kaitse all 14 hoonet ja rajatist. Tänane mõisa peahoone on ehitatud 1776. aastal ja asub koos looduskaitsealuse mõisapargiga jõesaarel.
 
Nõukogude ajal oli peahoone sovhoosi keskuseks. Peale sovhoosi lagunemist alustati Kostivere aktiivsete elanike eestvedamisel aastaid õige kasutuseta ja pooltühja mõisahoone korrastamist ja tehti esimesed renoveerimistööd. Seejärel võttis hoone haldamise üle Jõelähtme Vallavalitsus kes on võtnud südameasjaks mõisahoone renoveerimise ning pea igal aastal saab mingi osa mõisast renoveeritud. 2012. aastal otsustati asutada aleviku kultuurielu elavdamiseks kultuuriasutus, mis sai nimeks Kostivere Kultuurimõis.
 
Kostivere Kultuurimõis on Jõelähtme valla Kultuurikeskuse allasutus, kus tegutseb kümmekond kollektiivi ning toimub arvukalt eripalgelisi kultuurisündmusi. Paljudest algusaja üritustest on saanud iga-aastased traditsioonilised üritused. Samuti toimub kultuurimõisas mitmeid ülevallalisi sündmusi. Ruume kasutatakse sageli kohaliku kooli ürituste läbiviimiseks, samuti erinevateks koosolekuteks, seminarideks jne. Kauni mõisainterjööri ja hea akustikaga ruume renditakse ka tähtpäevadeks.
 
Mõisa ruumides tegutsevad nii mitme valla ühendasutus Põhja-Harju Koostöökogu kui ka Jõelähtme Muusika- ja Kunstikooli Kostivere filiaal.

 

 

KUNSTI JA KÄSITÖÖKESKUS AJAVESKI

Aadress: Loo küla, Veski talu,

Telefon: 52 01 189

E-post: margit.partel@gmail.com


Ajaveski on ainulaadse arhitektuuriga vaatamisväärsus ja tegevuspaik Loo külas, kus mitmel korrusel toimuvad erinevad töötoad, näitused, avatud on panoraamvaatega platvorm maastikuvaatluseks. Suvel on plaanis korraldada avatud uste päevasid ja mitmeid huvitavaid töötubasid. Veskit saab külastada etteteatamisel.